Bugun...
Bizi izleyin:Gaffar Yakınca: Kendi hastalıklarını geniş kitlelere yayıyorlar

Tarih: 10-08-2022 21:00:00 + -


Aydınlık yazarı Gaffar Yakınca, CHP'den istifa eden Mehmet Ali Çelebi'ne yönelik linç kampanyası ve hakaretlere köşe yazısında tepki gösterdi. Yakınca, muhalefetin "rakı bardağı, dekolte" etrafında çevrelenen çağdaşlık anlayışını eleştirdi.


Gaffar Yakınca: Kendi hastalıklarını geniş kitlelere yayıyorlar

CHP'nin İzmir Milletvekilliğinden istifa ettikten sonra Memleket Partisi'ne giren, ardından oradan da istifa eden Mehmet Ali Çelebi, bağımsız milletvekili olarak devam edeceğini duyurdu.

Bu süreçte AK Partiye katılacağı iddiaları gündeme gelen Çelebi daha önce kendisini destekleyenler tarafından hakarete ve linçe uğradı.

Çelebi'ye yönelik linç kampanyasını köşesine taşıyan Aydınlık yazarı Gaffar Yakınca, "Belli ki muhalif mahallenin amigolarında da tutmamış. Ellerindeki şöhret imkanını kullanarak kendi hastalıklarını geniş kitlelere yayıyorlar. Şehirli seçkinlere mahsus kibir, hiçbir vicdan ve akıl süzgecinden geçmeden insanların üzerine boca ediliyor. Binlerce insan, gündelik faşizmin yapışkan zehiri ile zombileşiyor. Farklı düşünenlere yönelik küfür, aşağılama, hatta fiziksel şiddet normalleştiriliyor" diye yazdı.

Yakınca'nın Aydınlık'taki yazısı şöyle:

İyi mi oldu kötü mü bilmiyorum, sosyal medya çıkınca kocaman yazarların, ciddi siyasetçilerin abuk sabuk hallerine tanık olmaya başladık.

Hanımefendi de bir zamanlar inceliğine iltifat ettiğim, haksız yere eleştirildiği için savunduğum bir yazardı… Yanılmışım… İncelik ne kelime, dağda uluyup stüdyoda hır çıkaran şu vekil ile ruh ikizi imiş de haberim yokmuş!

Muhalefetin anlı şanlı kadın yazarından söz ediyorum.

Mehmet Ali Çelebi’nin fikrini eleştirecek ya hani… Bir fotomontaj resim koymuş… Çelebi’nin yüzüne “badem bıyık” çizmişler, üstüne de bir kareli ceket. Aklı sıra “Çelebi Erdoğan’cı oldu” demeye getiriyor ama, bir yandan da “Erdoğan’cılara” küfür ediyor. İlkokul üç düzeyinde kaba saba bir espri.

Mehmet Ali Çelebi, Millet İttifakı’na yirmi tane taş gibi ağır soru sormuş. Mutabakat metninizde neden Atatürk yok, Türk milleti yok? Anayasa’nın ilk dört maddesini değiştirecek misiniz? Türkiye’yi federasyon yapıp bölmek mi istiyorsunuz? Neden PKK ile FETÖ ile mücadeleye hiç değinmiyorsunuz?

Namuslu bir aydın gibi bu soruların peşine düşmek varken, aciz insanlara mahsus “laf sokma” düzeysizliği, küfür üstüne kurulu leş bir mizah… Zeka pırıltısı yok, bilgi yok, zarafet yok…

DAHA VAHİMİ, AHLAK DA YOK!

Çünkü insanların dış görünümleri ile giyim kuşamları ile yaşları ile kiloları ile alay etmek ahlaksızlıktır. Bunun bir ahlaksızlık olduğu daha çocukken öğretilir ama, ahlak biraz da “maya” ile ilgilidir, o bozuksa tutması pek zordur.

Belli ki muhalif mahallenin amigolarında da tutmamış. Ellerindeki şöhret imkanını kullanarak kendi hastalıklarını geniş kitlelere yayıyorlar. Şehirli seçkinlere mahsus kibir, hiçbir vicdan ve akıl süzgecinden geçmeden insanların üzerine boca ediliyor. Binlerce insan, gündelik faşizmin yapışkan zehiri ile zombileşiyor. Farklı düşünenlere yönelik küfür, aşağılama, hatta fiziksel şiddet normalleştiriliyor.

Bu bakımdan muhalif mahallenin “dış görünüş saplantısı” özellikle önemli. Çünkü sadece karşılarındakini böyle değerlendirmiyorlar, kendileri de bu şekilde var oluyorlar. Çağdaşlığın en popüler simgeleri: Rakı bardağı, şarap kadehi, bikini veya dekolte bir elbise… Gericilik dedikleri şeyin sembolleri de hazır: bıyık, sakal, baş örtüsü, tespih vesaire…

Kültür düzeyi rakı sofralarının “enseye şaplak” muhabbetinden öteye gitmeyen çapsız “aydınların” ürettiği bir sosyoloji… Feysbuk’ta, Tivitır’da, Instagram’da kendini teşhir etmediği zamanlarda “ötekilere” nefret kusmakla meşgul.

TANZİMAT’TAN BERİ AYNI KAFA

Doğrusunu söylemek lazım, bu rezillik bugünkü muhalif çevre ile ortaya çıkmadı. Ta Tanzimat’a kadar uzanan en az iki yüz yıllık bir tarihi var.

İlerlemeyi Batılılaşmak sanan kafa, Türkiye’nin kültür dünyasını taklitten başka bir numarası olmayan soytarılara, çağdaş Bihruz Bey’lere mahkum etmiş. O Batı’yı da gerçekten Batı gibi alsalar yine neyse, kötülüklerin yanında hiç değilse biraz da iyi bir şeyler gelir. Ama bunların çapı, giyim kuşamdan öteye gidemediği için fikirleri de kabukta kalmış. Batılının bile tenezzül etmediği faşizan düşünceler, ahlaksızca bulduğu rezillikler, bizim ipotekli kafalarda birer “aydınlanma düşüncesine” dönüşmüş!

Misal, ODTÜ’deki bir grup kız öğrencinin para karşılığı soyunması ve bunu da “medeniyet” diye pazarlamaya kalkması başka türlü nasıl izah edilebilir? Yerlilikten falan vazgeçtim, temel felsefe ve ahlak bir üniversitenin kapısından giremiyorsa artık oraya üniversite denilebilir mi? Batılılar, üniversitelerinin striptiz kulübe veya geneleve dönüşmesine izin verirler mi sanıyorsunuz?

Veya bir maç öncesinde Kadıköy’ün barlarında toplanan güruhun Cumhurbaşkanı’na açıkça küfür etmesi hangi ahlak dairesinde tarif edilebilir? Baştan ayağa cinsiyetçi, tepeden tırnağa vandal va faşist… Lakin sakalı bıyığı yok, önünde rakı kadehi var! Batılı görse o da kınar ama, bizimkilerin “çağdaşlık” diye böbürlendikleri şey sadece budur

MEHMET ALİ ÇELEBİ KİMDİR? 

23 Temmuz 1984 tarihinde Ankara'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Amasya'da tamamladı. Maltepe Askerî Lisesini birincilikle bitirdi. 2007'de Kara Harp Okulunu 4. olarak bitirdi ve teğmen oldu.

Ergenekon davaları kapsamında, “örgüt adına Hizb ut-Tahrir örgütü içine sızarak faaliyetlerde bulunduğu” iddiasıyla 18 Eylül 2008’de tutuklandı, 41 ay cezaevinde yattı, 11 Mart 2014 tarihinde hakkında iddia edilen suçlardan beraat etti.

CHP 35 ve 36. Kurultaylarında Parti Meclisine girdi. 2018 genel seçimlerinde milletvekili seçildi. 29 Ocak 2021 tarihinde CHP'den istifa etti. 17 Mayıs 2021 tarihinde kurulan Memleket Partisi'ne katıldı. 25 Şubat 2022 tarihinde Memleket Partisi'nden istifa etti.
Bu haber 34248 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
34255 Okunma
34253 Okunma
34252 Okunma
34252 Okunma
34250 Okunma
34250 Okunma
34249 Okunma
34249 Okunma
34248 Okunma
34246 Okunma
34482 Okunma
34402 Okunma
34397 Okunma
34383 Okunma
34380 Okunma
34379 Okunma
34377 Okunma
34375 Okunma
34373 Okunma
34372 Okunma
34805 Okunma
34802 Okunma
34781 Okunma
34746 Okunma
34727 Okunma
34693 Okunma
34662 Okunma
34613 Okunma
34604 Okunma
34561 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Manken
  Manken
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI