Bugun...
Bizi izleyin:İçişleri'nden Kılıçdaroğlu'na çağrı: Bilgileri nasıl elde ettiğini açıklamalı

Tarih: 10-08-2022 22:00:00 + -


İçişleri Bakanlığı: (Kılıçdaroğlu'nun seçmen bilgisi iddiası) YSK'da olmayan bilgileri nasıl temin ettiğini açıklamalı, aksi takdirde suç duyurusunda bulunulacak.


İçişleri'nden Kılıçdaroğlu'na çağrı: Bilgileri nasıl elde ettiğini açıklamalı

İçişleri Bakanlığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Yüksek Seçim Kurulunda (YSK) olmayan ancak kendilerinde bulunduğunu iddia ettiği bilgileri nasıl temin ettiğini açıklaması gerektiğini bildirdi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu'nun, bir gazeteye verdiği röportajda "...bizim elimizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulu'nun elinde de yok...." dediği hatırlatıldı.

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 33'üncü maddesinde, seçmen kütüğünün oluşturulması ve Yüksek Seçim Kurulunca seçmenlere ait hangi bilgilerin temin edildiğinin yer aldığı hatırlatılarak, anılan kanunun 47'nci maddesinde ise seçmen kütüğünün siyasi partiler ile hangi usullerle paylaşılacağı belirtildiği ve işlemlerin bu mevzuat çerçevesinde yürütüldüğü vurgulandı.

Seçmen kütüklerinin, YSK tarafından ilgili mevzuat çerçevesinde seçime girmeye hak kazanan siyasi partiler ile paylaşıldığı ifade edilen açıklamada, "İlgili kanun ve mevzuat bu kadar açık ve net iken birçok kez seçimlere katılan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu açıklamaları ile YSK'yı ve bilgi güvenliğini, YSK'ya seçmen bilgisini sağlayan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nü hedef göstererek zan altında bırakmıştır." ifadelerine yer verildi.

"BİLGİLERİN KAYNAĞINI AÇIKLAYINIZ"

Kılıçdaroğlu'nun, YSK'da olmayan ancak kendilerinde bulunduğunu iddia ettiği bilgileri nasıl temin ettiğini açıklaması gerektiği, aksi takdirde kişisel verilerin mevzuata aykırı temin edilmesinden ötürü Bakanlıkça suç duyurusunda bulunulacağı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Sayın Kılıçdaroğlu'na buradan çağrıda bulunuyoruz, YSK'nın elinde olmayan ancak sizin elinizde bulunduğunu söylediğiniz bilgiler hangileri ise kurumları hedef göstermek, şaibe oluşturmak ve zan altında bırakmak yerine bu bilgilerin kaynağının neresi olduğunu kamuoyuna açıklayınız. Eğer bahsettiğiniz konu, YSK'nın her yıl siyasi partilere verdiği bilgilerin partilerce tasnifi ise kamuoyunu yanılttığınız ve kurumları töhmet altında bıraktığınız için hemen özür dileyiniz. Yukarıda belirtilen hususların açıklanmaması halinde, kişisel verilerin mevzuata aykırı temin edilmesinin adli bir vaka olmasının yanı sıra vatandaşlarımızın açıkça 'fişlenmesi' anlamına da geldiğinden Bakanlığımızca suç duyurusunda bulunulacaktır."

CHP Genel Başkanı Sn. Kılıçdaroğlu’nun;

YSK’da olmayan ancak kendilerinde bulunduğunu iddia ettiği bilgileri nasıl temin ettiğini açıklaması gerekmektedir.

Aksi takdirde, kişisel verilerin mevzuata aykırı temin edilmesinden ötürü Bakanlığımızca suç duyurusunda bulunulacaktır️ pic.twitter.com/afgLFyrSLy

— T.C. İçişleri Bakanlığı (@TC_icisleri) August 10, 2022

FETÖ taktiği ve Kılıçdaroğlu'nun “Elimizdeki seçmen bilgileri YSK'nın elinde yok" sözleri

AK PARTİ'DEN AÇIKLAMA: MİLLETİMİZE İZAH ETMELİ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Kılıçdaroğlu'nun söz konusu ifadelerini millete açıklaması gerektiğini kaydetti. CHP Sözcüsü Faik Öztrak'ın, "YSK'dan ham verileri alıyoruz. Bunlar üzerinde çalışıyoruz, düzeltiyoruz" açıklamasının, Kılıçdaroğlu'nun sorunlu ifadesini hukuki bir çerçeveye oturtmak için giriştiği tevil çabası olduğunu vurgulayan Çelik, şu ifadeleri kullandı: 

Kaldı ki Sayın Kılıçdaroğlu, 2009 seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmuş, ancak kendi seçmen kaydını takip edemediği için oy dahi kullanamamıştır.

Dolayısıyla Sayın  Kılıçdaroğlu'nun son açıklaması CHP'nin YSK seçmen verilerini kontrol etmesi bakımından sevindirici bir gelişme olarak kayıtlara geçebilir. Ancak “YSK’da olmayan verilere sahibiz” şeklindeki çok sorunlu ifadesini milletimize izah etmelidir.

CHP Genel Başkanı Sn Kılıçdaroğlu "Bizim elimizdeki seçmen bilgileri YSK'nın elinde yok" demişti. Biz de Sn Kılıçdaroğlu'nun bu beyanatının hukuken ve siyaseten sorunlu olduğunu ve izah edilmesi gerektiğini ifade etmiştik.

— Ömer Çelik (@omerrcelik) August 10, 2022

KILIÇDAROĞLU: ELİMİZDEKİ BİLGİLER YSK'NIN ELİNDE YOK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sözcü gazetesine verdiği röportajda ellerindeki seçmen bilgisinin YSK'da bile olmadığını şu sözlerle iddia etmişti:

"Bizim elimizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulu'nun elinde de yok, her bir seçmeni, ilk kez sandığa gidip oy kullanacak seçmenleri de biliyoruz, evlerini, adreslerini de biliyoruz, doğum yerlerini de biliyoruz."

KAYNAK : Haber7, AABu haber 34289 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Siyaset Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
34255 Okunma
34253 Okunma
34252 Okunma
34252 Okunma
34250 Okunma
34250 Okunma
34249 Okunma
34249 Okunma
34248 Okunma
34246 Okunma
34481 Okunma
34402 Okunma
34397 Okunma
34383 Okunma
34380 Okunma
34379 Okunma
34377 Okunma
34374 Okunma
34373 Okunma
34372 Okunma
34805 Okunma
34802 Okunma
34781 Okunma
34746 Okunma
34727 Okunma
34693 Okunma
34662 Okunma
34613 Okunma
34604 Okunma
34561 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Manken
  Manken
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI