Bugun...
Bizi izleyin:Uluslararası öğrenci pazarı 300 milyar doları aştı

Tarih: 07-05-2022 17:30:00 + -


Kovid-19 sonrası tüm ülkelerde okullara dönüş sürerken, dünyada uluslararası öğrenci sayısı 7 milyonu geçti ve bu öğrencilerin oluşturduğu eğitim pazarı 300 milyar doları aştı. Türkiye ise dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yerini aldı.


Uluslararası öğrenci pazarı 300 milyar doları aştı

Tarabya İngiliz Okulları (TBS) ile dünyanın en iyi 50 üniversitesinden 49’unun oluşturduğu Üniversiteler Birliği Konsorsiyumu (NCUK-The University Consortium) iş birliğinde "Çalkantılı Zamanlarda Eğitimin Uluslararasılaşması: Fırsatlar ve Zorluklar" başlıklı panel düzenlendi.

TBS’nin Yeniköy Kampüsünde gerçekleştirilen panele Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif Kireçci, Türkiye'de İngiliz Ticaret Odası (BCCT) Başkanı Chris Gaunt, ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soner Yıldırım, Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer ve Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcanlar katıldı.

NCUK Bölge Direktörü Adam Connor’un hazır bulunduğu etkinlikte, Kovid-19 sonrası eğitimde yaşanan değişimler, öğrencilere en iyi eğitim fırsatlarını sunmanın önemi, öğrencilerin dünyaya küresel uluslar aşırı açıdan bakmasının onlara sağlayacağı katkılar, uzaktan eğitim platformlarının eğitimdeki rolü ve önemi gibi konular ele alındı.

GÜLTEKİN: "EĞİTİMDE YATIRIMLARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ"

Etkinlikte konuşan Tarabya İngiliz Okulları Kurucusu Mehmet Gültekin, uluslararası öğrenci sayısının her geçen yıl arttığını belirterek, bu rakamın halihazırda 7 milyonu geçtiğini söyledi.

Uluslararası öğrenci pazarının ise 300 milyar doları aştığını vurgulayan Gültekin, şu açıklamalarda bulundu:

"Bu pazardan pay almak için ülkeler adeta birbiriyle yarışıyor. Ülkeler, öğrenciler için önemli yatırımlar yapıyor ve onlara cazip imkanlar sunuyor. ABD'nin lider olduğu uluslararası öğrenci sayısında İngiltere ikinci sırada yer alıyor. Türkiye ise 240 bini aşan uluslararası öğrenci sayısıyla bu alanda ilk 10 ülke arasında. Hedef; 2023'te bu rakamı 300 bine yükseltmek. Biz de küresel anlamda 300 milyar doları aşan eğitim pastasından ülkemizin daha fazla pay alması için Türkiye'nin eğitim vizyonuna güç katacak yatırım hamlelerimizi hayata geçireceğiz."

KİREÇCİ: "ÖĞRENCİLER DEĞİŞİME ÇOK HIZLI ADAPTE OLUYOR"

Prof. Dr. Mehmet Akif Kireçci de Kovid-19'un insan yaşamına etkilerinden bahsederek, salgın sonrası insanların gerçek hayatla bağ kurmalarının eskiye nazaran zorlaştığını söyledi.

Küresel salgın nedeniyle öğrencilerin gerçek yaşamdan kopabildiğine değinen Kireçci, ancak değişime de en hızlı adapte olan grubun gençler ve öğrenciler olduğunu, bu kimselerin eğitim teknolojilerini hızlı bir şekilde kullanmaya başladığını aktardı.

GAUNT: "UZAKTAN EĞİTİM PLATFORMLARININ EĞİTİMDEKİ ROLÜ ARTTI

Türkiye'de İngiliz Ticaret Odası Başkanı Chris Gaunt da Kovid-19 sonrasında eğitimdeki birçok geleneksel yöntemin sorgulandığını kaydederek, uzaktan eğitim platformlarının eğitimdeki rolünün ve öneminin arttığını bildirdi.

Gaunt, uluslararası öğrencilerin ülkelere sağladıkları katkılara değinerek, “Yabancı öğrenciler ülkeler arasındaki iletişimi  artırıyor ve globalleşmeye katkı  sunuyor” diye konuştu.

ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soner Yıldırım ise online eğitim sayesinde bilgiye erişimin  hızlandığını ve kolaylaştığını belirterek, “Ancak online süreçte öğrencileri motive etmek konusunda daha çok düşünmeliyiz" şeklinde konuştu.

NCUK İLE TARABYA İNGİLİZ OKULLARI ARASINDA İŞ BİRLİĞİ 

Üniversiteler Birliği Konsorsiyumu (NCUK) Bölge Direktörü Adam Connor da Tarabya İngiliz Okulları ile yaptıkları iş birliği sayesinde öğrencilere birçok konuda deneyim kazanma imkanı sunulacağını belirterek, Türkiye'de bulunmalarının heyecan verici olduğunu anlattı.

Tarabya İngiliz Okulları Mütevelli Heyeti Üyesi Steve Phillips ise amaçlarının; "uluslararası öğrenciler için en iyi eğitim fırsatlarını sunmak" olduğunu kaydederek, “TBS, eğitim alanında birçok yeniliğin öncüsü. Birçok konuda NCUK ile birbirimize benziyoruz. İş birliğimiz heyecan verici" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından konuşmacılara plaket takdiminde bulunan Tarabya İngiliz Okulları Kurucusu Gültekin, katkı sunan tüm katılımcılara teşekkür etti.
Bu haber 34302 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
34277 Okunma
34251 Okunma
34250 Okunma
34248 Okunma
34247 Okunma
34247 Okunma
34247 Okunma
34247 Okunma
34245 Okunma
34245 Okunma
34277 Okunma
34274 Okunma
34273 Okunma
34270 Okunma
34265 Okunma
34264 Okunma
34264 Okunma
34263 Okunma
34261 Okunma
34261 Okunma
34374 Okunma
34371 Okunma
34356 Okunma
34354 Okunma
34344 Okunma
34329 Okunma
34306 Okunma
34304 Okunma
34304 Okunma
34297 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Manken
  Manken
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI